• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Miejski Żłobek
„Radosny Zakątek”
w Jarosławiu

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

 

  Załącznik do Zarządzenia nr 9/2023 z dnia 1 września 2023 r.

 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY  MIEJSKIEGO ŻŁOBKA                                        ,,RADOSNY ZAKĄTEK” W JAROSŁAWIU

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

Żłobek Miejski zwany dalej „Żłobkiem” jest jednostką organizacyjną Gminy Miejskiej Jarosław działającą w oparciu o Statut nadany przez Radę Miasta Jarosławia Uchwała                        Nr 632/LVIII/2017 w sprawie utworzenia gminnej jednostki budżetowej  pod nazwą Miejski Żłobek „Radosny Zakątek” w Jarosławiu oraz Uchwała Rady Miasta z dnia 10 sierpnia 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie utworzenia gminnej jednostki budżetowej o nazwie Miejski Żłobek „Radosny Zakątek” w Jarosławiu.

§ 2

Żłobek działa w oparciu o:

1)     Ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

2)     Statut Miejskiego Żłobka „Radosny Zakątek” w Jarosławiu,

3)     Kodeks Pracy,

4)     Uchwałę Nr 576/XLIV/2022 Rady Miasta Jarosławia z dnia 28 lutego 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobkach publicznych prowadzonych przez Gminę Miejską Jarosław,

5)     Ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Finansach Publicznych,

6)     Uchwałę Nr 706/LXII/2014 Rady Miasta Jarosławia z dnia 24 marca 2014 r. w sprawie przyjęcia programu „Jarosławska Karta Dużej Rodziny” na terenie miasta Jarosławia,

7)     Niniejszy Regulamin Organizacyjny.

Rozdział II

Zasady funkcjonowania  Miejskiego Żłobka  ,,Radosny Zakątek”

§ 3

1. Żłobek sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 - tego tygodnia życia do ukończenia 3 roku życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub  utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym, na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) do 4 roku życia. 2. Rekrutacja dzieci do Żłobka odbywa się zgodnie z zasadami zawartymi w Statucie Żłobka.    3. Szczegółową organizację przebiegu rekrutacji dzieci na każdy rok szkolny do Żłobka określa Regulamin Rekrutacji Miejskiego Żłobka „Radosny Zakątek” w Jarosławiu.  

                                    

§ 4

1. Żłobek dysponuje 60 miejscami:

   1) W siedzibie głównej przy ul. Kraszewskiego 1 - 40 miejsc,

    2)  W oddziale przy ul. Skarbowskiego 10 - 20 miejsc.        

2. Żłobek działa w godzinach 6:30 - 16:30  w dni powszednie od poniedziałku do piątku przez cały rok kalendarzowej, z wyjątkiem przerwy wakacyjnej trwającej  2 tygodnie, świąt oraz dni ustalonych przez dyrektora dniami wolnymi od pracy ustalonych na początku każdego roku szkolnego.

3. Placówka zastrzega sobie możliwość organizowania dni dyżurowych, które wypadają              w okresach „między świątecznych” lub w dniach poprzedzających święto, tzw. „długie weekendy”.

4. Żłobek może być nieczynny w dniach poprzedzających święta w przypadku zgłoszenia przez rodziców mniej niż 5 dzieci. W określonym przypadku pracownicy Żłobka  wykorzystują urlop wypoczynkowy.

5. W sytuacjach nagłych i uzasadnionych decyzję o zamknięciu Żłobka i ustanowieniu przerwy w pracy, podejmuje dyrektor Żłobka. O zaistniałym fakcie, powodach zamknięcia                                         i przewidywanym terminie zamknięcia, Dyrektor Żłobka powiadamia organ prowadzący.

6. Organizacja dnia pracy w Żłobku  określa ramowy rozkład dnia ustalony przez Dyrektora.

7. Ramowy rozkład dnia pobytu dziecka w Żłobku:

6:30 - 8:00 przyjmowanie dzieci do Żłobka, indywidualny kontakt z rodzicami, zabawy   ruchowe z dziećmi, 

8:00 - 8:15 przygotowanie do śniadania,

8:15 - 9:15 śniadanie,

8:30 - 9:00 czynności pielęgnacyjne, higieniczno-sanitarne,

9:00 - 10:00 aktywne zajęcia (z podziałem na grupy): zabawy tematyczne, zajęcia plastyczne,

10:00 - 10:15 II śniadanie,

10:15 - 11:00 zajęcia zabawowe, edukacyjne, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w ciepłe dni spacery,

11:00 - 11:15 przygotowanie do obiadu, czynności higieniczno-sanitarne,

11:15 - 12:00 obiad,

12:00 - 12:15 toaleta i przygotowanie do odpoczynku,

12:15 - 14:00 odpoczynek/leżakowanie, zajęcia wyciszające, słuchanie muzyki, bajek   czytanych przez opiekunki,

14:00 - 14:15 czynności pielęgnacyjne, higieniczno-sanitarne,

14:15 - 14:30 podwieczorek,

14:45 - 16:30 zabawy dowolne i inspirowane, zajęcia ruchowe z elementami rytmiki, zajęcia indywidualne, oczekiwanie na rodziców.

8. W Żłobku funkcjonują grupy, w których przebywają dzieci zbliżone wiekowo.

9. W ciągu roku istnieje możliwość przeniesienia dziecka z jednej grupy do drugiej.

10. Praca opiekuńcza, wychowawcza i  edukacyjna prowadzona jest w grupach na podstawie rocznego, miesięcznego i dziennego planu pracy danej grupy.

11. Łączenie grup w Żłobku może nastąpić w czasie :

  1) dyżuru rannego w godzinach: od 6.30 do 8.00,

  2) dyżuru popołudniowego w godzinach: od 15.00 do 16.30.

12. Do obowiązków Dyrektora  należy w szczególności organizowanie pracy i sprawowanie nadzoru nad podległymi pracownikami w celu zapewnienia dzieciom przebywającym                             w Żłobku troskliwej, serdecznej i zbliżonej do domu rodzicielskiego opieki.

§ 5

Podstawowe zadania Żłobka

1.  Do podstawowych zadań działalności Żłobka należy w szczególności:

1) zapewnienie opieki dzieciom warunków bytowych zbliżonych do warunków domowych,

2) zapewnienie funkcji opiekuńczej, wychowawczej   i edukacyjnej odpowiednio do potrzeb dzieci i możliwości Żłobka, a w przypadku dzieci posiadających orzeczenie                                         o niepełnosprawności ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności dziecka,

3) organizowanie warunków do harmonijnego rozwoju dziecka,

4) pomoc uczącym się  i pracującym rodzicom, poprzez zapewnienie ich dzieciom opieki, wychowania, bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia,

5) organizowanie i prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, dostosowanych do wieku dzieci oraz stymulujących ich rozwój, w szczególności zajęć ruchowych, zabawowych z elementami edukacji, tematycznych i dydaktycznych,

6) organizowanie optymalnych warunków rozwoju osobowości, zdolności i zainteresowań dziecka, wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka przez organizowanie i prowadzenie ćwiczeń i zabaw rozwijających motorykę i umiejętności umysłowe dziecka, zgodnie                      z potencjałem dziecka,

7) dbanie o bezpieczeństwo dzieci w Żłobku oraz w trakcie zajęć prowadzonych poza Żłobkiem,

8) zapewnienie dzieciom prawidłowego żywienia odpowiednio do wieku i diety dziecka, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie,

9) współpraca z rodzicami w zakresie wychowania dziecka pomaganie rodzicom                           w  rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka,

10) bezpośredni i niezwłoczny kontakt z rodzicami w sprawach budzących niepokój co do stanu zdrowia lub zachowania dziecka.

§ 6

           Proces udzielania świadczeń, prawa i obowiązki rodziców/opiekunów.

                                                     

1. Do Żłobka przyprowadza się tylko zdrowe dzieci. Dzieci chore  nie mogą przebywać                          w grupie z dziećmi zdrowymi.

2. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych, dziecko poddaje się ocenie  pielęgniarskiej, zawiadamia się rodziców (opiekunów), kieruje się dziecko wraz z rodzicami (opiekunami) lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobą do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

3. Rodzice dzieci nieuczęszczających do Żłobka z powodu choroby, przed ponownym przyjęciem muszą dostarczyć zaświadczenie lekarskie, iż dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do żłobka. 

4. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3.  przedstawia się również w dniu, w którym  dziecko po raz pierwszy stawia się w Żłobku. Zaświadczenie winno być wydane nie wcześniej niż 3 dni przed przyjęciem dziecka do Żłobka.

5. Rodzice powinni powiadomić pracowników Żłobka o każdym zachorowaniu lub innej przyczynie nieobecności dziecka w placówce.

6. Po przyjęciu dziecka, pozostaje ono pod stałą opieką fachowego personelu przez cały okres pobytu w danym dniu, aż do odebrania przez rodziców lub inne upoważnione osoby.

7. Rodzice informowani są przez personel Żłobka o wszelkich niepokojących objawach, zachowywaniu się dziecka w placówce.

8. Zaobserwowane u dziecka sińce, inne urazy, poddaje się ocenie pielęgniarskiej. Jeżeli pielęgniarka uzna, po konsultacji z Dyrektorem Żłobka , że urazy te mogą wskazywać na to, że są one skutkiem stosowania wobec dziecka przemocy fizycznej, molestowania seksualnego, sporządza stosowną dokumentację opatrzoną datą i podpisami: własnymi i Dyrektora Żłobka. O sporządzeniu notatki służbowej informuje się odbierającego rodzica dziecka/opiekuna prawnego lub osobę upoważnioną do odbioru dziecka oraz zawiadamia najbliższą jednostkę policji.

9. Dzieci mogą być odbierane tylko przez rodziców lub prawnych opiekunów, za ich pisemną zgodą dziecko może być odebrane przez dorosłą osobę imiennie upoważnioną.

10. W przypadku nie odebrania dziecka przez rodzica (opiekuna) lub inna osobę upoważnioną, po zakończeniu działalności Żłobka, a także w sytuacjach nie przybycia zawiadomionej osoby lub braku kontaktu z rodzicami (opiekunami) zawiadamia się Dyrektora Żłobka o zaistniałej sytuacji. Dyrektor Żłobka  zawiadamia najbliższą jednostkę policji. 

11. Dziecko korzystające ze Żłobka ma prawo do:

a) korzystania ze świadczeń opiekuńczo-wychowawczych przez 10-godzin dziennie,

b) poszanowania godności i intymności,

c) równego traktowania,

d) nietykalności fizycznej,

e) poszanowania tradycji kulturowej i religijnej z poszanowaniem zwyczajów.

12. Rodzice/ opiekunowie prawni dziecka, korzystającego z opieki Żłobka mają prawo do:

a) pełnej i rzetelnej informacji na temat realizacji miesięcznego planu zajęć w grupach,

b) pełnej i rzetelnej informacji na temat rozwoju psychofizycznego dziecka.

13. Dziecko powinno być zaopatrzone przez rodziców: w miękkie domowe obuwie, za wyjątkiem dzieci w wieku niemowlęcym, pampersy, bieliznę osobistą, środki higieny osobistej (chusteczki nawilżane), jeżeli dziecko korzysta z urządzeń lub aparatów, które winno nosić także w czasie przebywania w Żłobku, rodzice mają przekazać je personelowi wraz                                       z informacją o zasadach ich używania i obsługi.

14. Jeśli dziecko posiada inne niż rówieśnicy potrzeby jeśli chodzi o dietę, higienę snu, warunki rozwoju psychomotorycznego, rodzic powinni informować na bieżąco personel o takich potrzebach, po to by w granicach możliwości zapewnić dziecku optymalne warunki opieki.

15. Rodzice mają prawo do składania skarg i wniosków oraz zastrzeżeń w formie ustnej                             i pisemnej bezpośrednio do Dyrektora Żłobka. Informacja dotycząca możliwości składania skarg i wniosków zamieszczona jest w widocznym i dostępnym miejscu dla rodziców dzieci korzystających z usług Żłobka.

16. Do obowiązków rodziców należy:

1) Współdziałanie ze Żłobkiem w procesie rozwoju dziecka,

2) Zapoznanie się i respektowanie regulaminów, ogłoszeń i zarządzeń w Żłobku,

3) Przestrzeganie regulaminów i doraźnych ustaleń,

4) Wywiązywanie się z postanowień zawartej ze Żłobkiem umowy o korzystanie z usług placówki,

5) Uczestniczenie w zebraniach rodziców,

6) Kierowanie uwag do opiekunów w Żłobku oraz Dyrektora w trosce o dobro dziecka,

7) Zgłaszanie pracownikom Żłobka zmiany numerów kontaktowych, adresu zamieszkania lub zakładu pracy.

§ 7

1. Przyjmowanie dziecka do Żłobka odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:

1)     Rodzic/opiekun prawny dziecka w celu zapisania dziecka do Żłobka  składa  kartę zapisu dziecka do sekretariatu  żłobka,

2)     Dyrektor Żłobka podpisuje z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka umowę        w sprawie korzystania z usług żłobka,

3)     Umowa, o której mowa w ust. 2, powinna być podpisana najpóźniej pierwszego dnia korzystania dziecka ze Żłobka.

4)     W dniu przyjęcia do Żłobka, dziecko powinno posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, potwierdzające brak przeciwwskazań do uczęszczania do Żłobka.

5)     W razie stwierdzenia zachorowania w trakcie pobytu dziecka w żłobku, rodzice/ opiekunowie prawni dziecka, na wezwanie żłobka, mają obowiązek bezzwłocznego odebrania dziecka .

6)     Każde dziecko, korzystające ze świadczeń Żłobka, powinno być przyprowadzane i odbierane przez rodziców/opiekunów prawnych lub pisemnie upoważnioną przez  w/w  inną osobę,

7)     Szczegółową organizacją przebiegu rekrutacji dzieci na każdy rok szkolny do Żłobka określa Regulamin Komisji Rekrutacyjnej Miejskiego Żłobka „Radosny Zakątek” w Jarosławiu.

2.  Zasady odpłatności za Żłobek.

1) Korzystanie ze żłobka ma charakter odpłatny,

2) Na pełny koszt utrzymania dziecka w Żłobku składają się: opłata za pobyt dziecka w żłobku i opłata za wyżywienie,

3) Opłata powinna być wniesiona do 15-go  dnia każdego miesiąca, na konto podane przez Dyrektora Żłobka,

4) Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do zgłaszania każdej planowanej nieobecności dziecka z wyprzedzeniem, najpóźniej  przed dniem nieobecności, a w przypadku choroby dziecka - w pierwszym dniu nieobecności dziecka,

5) W przypadku otrzymania dofinansowania do opłaty za pobyt dziecka na podstawie ustawy   z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym rodzice ponoszą opłatę zgodnie z otrzymaną informacją od ZUS,

6) Wysokość opłaty za pobyt dziecka, o której mowa w ust. 2 i dodatkowej opłaty za wydłużony pobyt dziecka w Żłobku oraz  maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie jak tez warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat, ustala Rada Miasta Jarosław w drodze uchwały,

7) Za nieterminowe opłaty naliczane są odsetki ustawowe.

§ 8

Skreślenie dziecka z listy dzieci korzystających ze Żłobka może nastąpić w przypadku :

1)  Nie uregulowania przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka, wymaganych opłat za korzystanie ze Żłobka, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt.2, w przypadku jednomiesięcznej zaległości.

2)  Nie zgłoszenia się dziecka do 10 dni od daty zapisania dziecka, gdy rodzice/opiekunowie prawni nie powiadomią Dyrektora Żłobka o przyczynie jego nieobecności.

3)  Na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych  z zachowaniem miesięcznego

      okresu  wypowiedzenia.

4) Rozwiązania umowy w sprawie korzystania ze Żłobka z  przyczyn innych niż opisane             w  pkt. 1, 2 i 3  następuje w drodze porozumienia stron.

   

                                                                                                                                                                                                       

§ 9

1. Personel Żłobka nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy przynoszone do Żłobka.

2. Do Żłobka nie wolno przynosić własnych posiłków i zabawek, a także przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu innych dzieci .

3. Żłobek  ubezpiecza każde dziecko od następstw nieszczęśliwego wypadku. Składkę w tym celu wnoszą rodzice, po wcześniejszym uzgodnieniu kwoty.

Rozdział III

Organizacja Żłobka

§ 10

1. Żłobkiem kieruje i reprezentuje go na zewnątrz Dyrektor zatrudniony przez Burmistrza Miasta  Jarosławia.

2. Dyrektor wykonuje swoje zadania przy pomocy pracowników  Żłobka.

3. Dyrektor działa jednoosobowo w ramach udzielonego pełnomocnictwa przez Burmistrza Miasta Jarosławia.

4. W razie nieobecności Dyrektora zastępuje go pracownik pisemnie wyznaczony przez Dyrektora.

5. Do zadań Dyrektora należy w szczególności:

a) organizowanie pracy Żłobka z uwzględnieniem zadań statutowych,

b) reprezentowanie Żłobka na zewnątrz,

c) pełnienie funkcji pracodawcy wobec pracowników Żłobka,

d) zapewnienie należytego stanu higieniczno-sanitarnego Żłobka,

e) zapewnienie warunków bezpiecznego przebywania w Żłobku dzieciom i personelowi,

f) prawidłowe gospodarowanie mieniem,

g) opracowanie i realizowanie planu finansowego Żłobka.

§ 11

1. W Żłobku funkcjonują następujące działy: 

     1)  Dział administracyjno-księgowy.

     2)  Dział opiekuńczo-wychowawczy.

     3)  Dział gospodarczy.

2. Pracownikami Działu administracyjno - księgowego są: główny księgowy, referent ds. kadrowo-płacowych oraz referent ds. administracyjnych i intendent.

3.  Do zadań działu administracyjno-księgowego należą w szczególności:

a) zabezpieczenie i gospodarowanie środkami pieniężnymi i materialnymi  Żłobka,

b) prowadzenie rachunkowości  Żłobka zgodnie z obowiązującymi przepisami,

c) opracowanie planów, sprawozdań i bilansów finansowych,

d) zabezpieczenie i przechowywanie druków ścisłego zarachowania oraz przechowywanie druków dokumentów finansowo-księgowych Żłobka,

e) obliczanie i wypłacanie wynagrodzeń pracowników,

f) przeprowadzanie inwentaryzacji oraz jej rozliczanie,

g) opracowanie i prowadzenie spraw związanych z ubezpieczeniami osobowymi i rzeczowymi,

h) kontrola pod względem formalnym i rachunkowym dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia lub wydania środków pieniężnych i materialnych oraz naliczanie i egzekwowanie spływu należności z opłat za Żłobek,

i) ewidencja kadry pracowniczej oraz prowadzenie wszelkich spraw osobowych,

j) zabezpieczenie dyscypliny pracy, bieżące zapoznanie pracowników z obowiązującymi przepisami,

k) koordynacja urlopów, zwolnień, itp.,

l) prowadzenie i obsługa sekretariatu,

ł) dokonywanie zakupów związanych z funkcjonowaniem Żłobka.

4. Pracownikami  działu opiekuńczo-wychowawczego są: opiekunki i pielęgniarka.

5. Opiekunka odpowiada w szczególności za:

a)     prawidłowe opracowanie i realizację planów pracy w grupie wiekowej, na której jest zatrudniony,

b)     prowadzi dokumentację z zakresu pracy opiekuńczo – wychowawczej,

c)     organizowanie pracy w grupie oraz pracy indywidualnej z dzieckiem,

d)     kierowanie procesem  adaptacyjnym  wychowawczym dziecka,

e)     utrzymuje stały kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka,

f)      troska o bezpieczeństwo dzieci,

g)     prowadzenie zajęć z dziećmi według opracowanego planu,

h)     współpraca z zespołem we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych,

i)      troska o estetykę pomieszczeń grupy, na której jest zatrudniony. 

6. Położna / pielęgniarka  odpowiada w szczególności za:

a)     udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i zorganizowanie pomocy lekarskiej  w  razie potrzeby,

b)     kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych dot. żywienia i higieny,

c)     nadzorowanie stanu sanitarno-epidemiologicznego w Żłobku,

d)     prowadzenie apteczki,

e)     prowadzenie dokumentacji  (karta dziecka),

f)      prowadzenie poradnictwa z zakresu pielęgnacji dziecka dla rodziców/opiekunów prawnych, personelu grup,

g)     współpraca z zespołem grupy, na której pracuje, we wszystkich działaniach mających  zapewnienie dziecku optymalnych warunków pobytu w Żłobku.

7. Pracownikami działu  gospodarczego są: woźne, kucharka, pomoce kuchenne i konserwator. 8. Kucharka odpowiada w szczególności za:

     a) terminowe i dobrej jakości przygotowywanie posiłków dla dzieci z uwzględnieniem diet,

     b) przestrzeganie zasad GHP i GMP i HACCP,

     c)  racjonalne i oszczędne gospodarowanie środkami żywnościowymi i energią.

9. Woźna odpowiada w szczególności  za:

a)     utrzymanie bieżącej czystości w przydzielonych pomieszczeniach,

b)     pomoc opiekunom i położnej w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z dziećmi,

c)     pomoc przy karmieniu dzieci i wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych,

d)     troska o bezpieczeństwo dzieci.

10. Konserwator  odpowiada w szczególności za:

  a) sprawność i bieżące naprawy sprzętu i urządzeń znajdujących się w budynku i na terenie

    żłobka,

   b) utrzymanie terenu żłobka w należytym porządku, w tym utrzymanie zimowe dróg i

   chodników wewnętrznych,

    c) pielęgnację zieleni na terenie ogrodu żłobka ( koszenie trawy, podcinanie żywopłotu, itp.).

11. Szczegółowy zakres zadań i obowiązków na poszczególnych stanowiskach określają     zakresy czynności opracowane przez Dyrektora Żłobka.

                                                           Rozdział  IV

                                                 Postanowienia końcowe

§ 12

1. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.

2. Z treścią regulaminu zostają zapoznani pracownicy Żłobka co potwierdzają własnoręcznym podpisem.

3. Zmiana niniejszego Regulaminu  następuje w trybie właściwym dla jego przyjęcia.

                                                                                    Dyrektor Żłobka

                                                                                      Jolanta Kostur