-
Przyprowadzanie dziecka do żłobka.
-
Dziecko powinno być przyprowadzane do żłobka w godzinach od 6.30 do 8.00. Po godzinie 8.00 drzwi żłobka będą zamknięte.
-
Potrzebę późniejszego przyprowadzania dziecka do żłobka należy zgłosić opiekunce grupy osobiście dzień wcześniej lub najpóźniej telefonicznie w tym samym dniu ale nie później niż do godziny 8.00.
-
Dzieci są przyprowadzane do żłobka i odbierane przez rodziców (opiekunów prawnych). Są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do i ze żłobka.
-
Pielęgniarka, opiekun bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
-
Rodzice mają obowiązek przyprowadzać do żłobka dziecko zdrowe i czyste. Wszelkie dolegliwości dziecka rodzice zobowiązani są zgłaszać pielęgniarce, opiekunowi.
-
Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną, rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
-
Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę, nie należy przyprowadzać do żłobka. Dzieci na przykład: zakatarzone, przeziębione, kaszlące, nie mogą przebywać z dziećmi zdrowymi. Opiekun ma prawo poprosić rodziców, o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
-
Odbieranie dziecka ze żłobka.
-
Dziecko jest odbierane ze żłobka przez swoich rodziców, prawnych opiekunów lub osoby przez nich upoważnione na piśmie.
-
Osoby upoważnione przez rodziców do odbioru dziecka powinny być pełnoletnie lub małoletnie, ale powyżej 16 roku życia poparte zgodą rodzica dziecka przebywającego w żłobku.
-
Rodzice (prawni opiekunowie) mogą upoważnić inną osobę do odbierania dziecka ze żłobka tylko poprzez pisemne oświadczenie składane dyrektorowi żłobka lub opiekunce.
-
Jeżeli dziecko ma być odebrane po raz pierwszy przez osobę uprawnioną przez rodziców, to rodzic informuje o tym fakcie żłobek (osobiście). Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego- nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
-
Odbiór dziecka następuje do godziny 16.30.
-
Opiekunka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel żłobka ma obowiązek zatrzymać dziecko w żłobku do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodzica. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
-
Życzenie rodziców o nieodbieraniu dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
-
pielęgniarka, opiekun wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie Sądu nie stanowi inaczej.
-
jeśli do żłobka zostanie dostarczone postanowienie Sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, pielęgniarka, opiekunowie postępują zgodnie z tym postanowieniem.
-
o każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, pielęgniarka, opiekunowie powiadamiają dyrektora żłobka i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
-
-
Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane ze żłobka w godzinach otwarcia placówki, pielęgniarka lub opiekunowie powiadamiają o tym fakcie dyrektora żłobka. W przypadku nie odebrania przez rodziców dziecka ze żłobka- najpóźniej do godziny zakończenia pracy placówki i niemożnością skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami), pracownik żłobka zawiadamia policję.
-
pielęgniarka, opiekunowie sporządzają po zdarzeniu notatkę służbową, którą przekazuje dyrektorowi.
-
po zdarzeniu dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami/ prawnymi opiekunami dziecka w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania prawa obowiązującego w żłobku.
-
jeśli przypadki nieodbierania dziecka ze żłobka powtarzają się, dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny i poinformować rodziców/ prawnych opiekunów o podjętych działaniach.
-